پيش بيني رشد اقتصادي منفي 6- درصدي

گزارش صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد ایران در سال جاری

صندوق بین‌المللی پول در گزارش اخیر خود درباره وضعیت اقتصادی منطقه (منا) آورده است که تحریم‌های اقتصادی ایران منجر به کاهش رشد اقتصادی ایران و به تبع آن منطقه خواهد شد و همچنین در ایجاد نوسانات قیمت نفت نیز موثر خواهد بود. همچنین طبق اطلاعات صندوق رشد ایران در سال 2019 به منفی 6 درصد کاهش یافته و در سال 2020 تا 0.2 درصد رشد خواهد کرد

اقتصاد گردان – صندوق بین‌المللی پول در روزهای گذشته اقدام به روز کردن گزارش خود درباره چشم‌انداز اقتصادی منطقه‌ای خاورمیانه و آسیای مرکزی کرده است. در بخشی از این گزارش به نقش ایجاد مشکل در عرضه نفت ایران به بازار جهانی اشاره شده و آمده است که ایجاد اختلالات در عرضه نفت در لیبی و ونزوئلا در افزایش قیمت جهانی نفت موثر بوده است. 

این گزارش همچنین توضیح داده که چشم‌انداز رشد اقتصادی منطقه تضعیف شده است و درباره دلایل آن به اتفاقاتی مانند نزاع هند و پاکستان، به وجود آمدن نااطمینانی سیاسی در الجزایر و البته نامشخص بودن افق تحریم‌های اقتصادی ایران، اشاره کرده است.

 به گفته صندوق مجموعه این اتفاقات خروج سرمایه و در نتیجه کاهش رشد اقتصادی منطقه را رقم خواهد زد و در عین حال در ایجاد نوسان در قیمت نفت نیز موثر خواهد بود. صندوق بین‌المللی پول همچنین درباره چشم‌انداز رشد اقتصادی ایران چنین گزارش داده است که رشد ایران در سال 2018 به منفی 3.9 درصد، در سال 2019 به منفی 6 درصد و در سال 2020 منفی دو درصد خواهد رسید.

ادامه مطلب

icon برچسب ها:


ارسال نظر

نام:

ایمیل:

وب سایت:

متن و پیام شما: