اعلام بزودی اعتبارات لازم برای مبارزه با بیماری گیاهی در خراسان شمالی

استاندار خراسان شمالی گفت: به زودی اعتبارات لازم برای مبارزه با بیماری‌های گیاهی به این استان از سوی وزارت خانه مربوطه اعلام خواهد شد.

اقتصادگردان– محمد علی شجاعی در پاسخ به این سوال که بسیاری از مزارع و تاکستان‌های این استان به علت سیلاب‌های جاری شده و همچنین رطوبت زیاد موجود در معرض طغیان بیماری‌های گیاهی همچون زنگ گندم، سفیدک انگور و حمله ملخ‌ها قرار دارند و از سوی دیگر کشاورزان نیز توان مالی کافی برای مبارزه را ندارند؟ اظهار کرد: به احتمال زیاد اعلام این اعتبارات به تأخیر نخواهد افتاد و علاوه بر آن نمی‌شود از این موضوع گذشت.

وی افزود: این دغدغه از سوی وزارت جهاد کشاورزی نیز وجود دارد و درخواست‌ها و پیگیری‌های لازم نیز برای جذب اعتبارات مورد نیاز به منظور دفع بیماری و آفات انجام شده است.

شجاعی اظهار کرد: علاوه بر آن از آنجایی‌که نگرانی‌ها برای بروز سرمازدگی و آفات از قبل در این استان وجود داشت، موجب شده تا در روستاها ورود پیدا کنیم و در اندازه توان اقداماتی انجام شده است.

وی در ادامه توضیح داد: جمع بندی خسارت‌های حوزه کشاورزی با وزارت جهاد کشاورزی است، قرار گاه به وزارت کشور رفته است اما هر وزارت خانه‌ای بر اساس اطلاعاتی که از استان‌ها می‌گیرد خودش اعلام خسارت را به قرار گاه دارد سپس در وزارت کشور امر چانه زنی انجام و برای هر حوزه‌ای اعتبار در نظر گرفته می‌شود و سپس آن اعتبارات در میان استان‌ها توزیع می‌شود.

نماینده عالی دولت در استان همچنین ادامه داد: از آنجایی‌که دفع آفات و ملخ ردیف مشخص دارد منتظر آن هستیم آن ردیف اعلام شود تا حوزه جهاد کشاورزی وارد عمل کند.

گفتنی است پیش از آن نظری مدیر کل مدیریت بحران خراسان شمالی نیز در گفت و گو با ایسنا، منطقه خراسان شمالی اظهار کرده بود: برای مبارزه با بحران بیماری‌های گیاهی در استان حداقل به دو میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی افزود: متأسفانه مزارع و تاکستان‌های این استان با توجه به رطوبت خیلی زیاد حاکم بر آنها در خطر طغیان بیماری‌هایی همچون زنگ گندم، سفیدک انگور و همچنین حمله ملخ‌ها هستند.

نظری با اشاره به اینکه رقم اعلام شده اعتبار مورد نیازی است که از سوی کارشناسان مربوطه سازمان جهاد کشاورزی بیان شده است، ادامه داد: در حال حاضر اعتبارات برای مبارزه با بیماری و آفات کشاورزی در سطح کلان در اختیار وزارت خانه مربوطه (وزارت جهاد کشاورزی) قرار گرفته است.

ادامه مطلب

icon برچسب ها:


ارسال نظر

نام:

ایمیل:

وب سایت:

متن و پیام شما: