تداوم اعتبار چک‌های پشت‌نویسی شده عادي و ممنوعیت ظهرنویسی چک‌های تضمینی

این بخشنامه بانک مرکزی صرفا شامل ممنوعیت ظهرنویسی چک‌های تضمینی است و چک‌های عادی در سال ۹۸ کماکان قابل ظهرنویسی فیزیکی و انتقال به اشخاص دیگر است. بر اساس تبصره یک ماده ۲۱ مکرر قانون چک، ظهر نویسی چک‌های فیزیکی عادی تا ۲۹ آذر سال ۱۳۹۹ مجاز بوده، اما بعد از آن در خصوص چک‌های صادره بر اساس قانون جدید، صرفا ظهرنویسی فیزیکی ممنوع است.

اقتصاد گردان –  چک‌های عادی در سال ۹۸ همچنان قابل ظهرنویسی فیزیکی و انتقال به اشخاص دیگر است.

 بانک مرکزی اعلام کرد: متاسفانه برخی منابع خبری به اشتباه با اعلام خبری ناصحیح چنین اعلام کرده‌اند که طبق تصویب شورای عالی اقتصاد و پول کشور از صبح امروز همه چک‌های پشت‌نویسی شده از درجه اعتبار ساقط است! و هرگونه چک تنها باید به نام فرد صادر و نقد شود! چک‌های در وجه حامل یا تغییر نام در وجه کاغذ باطله‌ای بیشتر نیست.

بانک مرکزی ضمن تکذیب این خبر اعلام می‌کند که این بخشنامه بانک مرکزی صرفا شامل ممنوعیت ظهرنویسی چک‌های تضمینی است و چک‌های عادی در سال ۹۸ کماکان قابل ظهرنویسی فیزیکی و انتقال به اشخاص دیگر است.

بر اساس تبصره یک ماده ۲۱ مکرر قانون چک، ظهر نویسی چک‌های فیزیکی عادی تا ۲۹ آذر سال ۱۳۹۹ مجاز بوده، اما بعد از آن در خصوص چک‌های صادره بر اساس قانون جدید، صرفا ظهرنویسی فیزیکی ممنوع است.چک های پشت نویسی شده از امروز اعتبار ندارند

يكي از سياست هايي كه بانك مركزي براي كنترل بازار ارز و نقدينگي اجرا كرد و به گفته برخي كارشناسان تا 8 هزار ميليارد تومان در گردش نقدينگي در بازار اثر گذاشته، ممنوع شدن گردش چك هاي تضميني مبلغ دار به صورت پشت نويسي و دست به دست شدن در بازار بوده است كه با اجراي اين سياست و كاهش سقف مبلغ انتقال كارت به كارت و تراكنش هاي بانكي،  توانست تاحدودي روي نوسان قيمت ها در بازار اثرگذار باشد. 

به گفته فعالان بازار ارز و طلا، چک‌های پشت نویسی شده تضميني  از روز شنبه ۱۷ فروردین ۹۸ از درجه اعتبار ساقط است و دیگر هیچ ارزش بانکی ندارد. هر گونه چک تنها باید به نام فرد صادر و نقد شود. 

اما برخي فعالان بازار به اشتباه اعلام كرده بودند كه چک‌های در وجه حامل یا تغییر نام در وجه کاغذ باطله‌ای بیشتر نیست.این بخشنامه شامل کلیه چک‌های اشخاص، چک‌های تضمینی و چک‌های بانکی است. از تحویل هرگونه چک در وجه فرد دیگر یا در وجه حامل خودداری كرده و چک‌های معتبر تنها در وجه فرد ذینفع صحیح می‌باشد.

اما با توضيح بانك مركزي مشخص شد كه تنها چك هاي تضمين شده قابل پشت نويسي نيست. 

ادامه مطلب

icon برچسب ها:


ارسال نظر

نام:

ایمیل:

وب سایت:

متن و پیام شما: